Hambumusprobleemide ennetusest ja ortodontilisest ravist

Ortodontia on läbi aja teinud väga suure arengu. Tänapäeval ei räägi me üksnes hammaste sirgendamisest, vaid suurest, paljusid erialasid läbivast mõistest.
Ortodontiline ravi hõlmab eelkõige breketeid, kapesid ning mõningaid teisi rohkem või vähem keerukamaid aparaate.  Ravist olulisem on aga ortodontiliste probleemide ennetus, mis kipub tänapäeval, kahjuks, jääma tahaplaanile.
Ortodontia maailmas on ennetuse osa üsna vastuoluline, kuna paljud hambumuse häired kipuvad olema pärilikud. Ometigi on väga palju ka selliseid faktoreid, mis tõepoolest võivad ebasoodsalt mõjutada väikese lapse kujunevat hambumust. Neist tähtsamad on suu kaudu hingamine, keele vale asend kõnes, puhkeolekus ning neelamisel (suupõhjas või hammaste vahel), harjumus imeda lutti või pöialt.
Ka suuõõne hügieen on tõeliselt oluline, sest katkised ja/või varakult eemaldatud piimahambad võivad tekitada hiljem palju peavalu – jäävhambad lõikuvad vales järjekorras, nihkuvad valele kohale, kasvavad puseriti jne.

Seetõttu on iga lapsevanema suur roll jälgida oma last, kujundada ja sisse harjutada talle head hammaste eest hoolitsemise harjumused.
See on parim investeering tema tulevikku.

Täiskasvanute ravi

Ajad, kus klambreid kandsid vaid koolilapsed, on jäänud kaugesse minevikku.
Tänapäeval ei ole ortodontilisel ravil vanuselist piiri.
Hammaste liikumine toimub igas vanuses, tuleb arvestada vaid teatud eripäradega.
Täiskasvanud inimese ortodontiline ravi võib olla keerukam ka näiteks siis, kui mõni hammas on eemaldatud või on neid suus hoopis vähe. Ka igemete ja luu tervis on oluline ravi planeerimisel ning läbi viimisel. Muuhulgas tuleb arvestada ka üldhaigusi ning neist tingitud riske.

Kui lapse ja nooruki ortodontilise ravi viib suuremas osas läbi ortodont, siis täiskasvanud patsiendi ortodontiline ravi on vaid üks väike osa suurest hambaravi “orkestrist”. Koostöö teiste erialade spetsialistidega on vältimatu, kui eesmärgiks on parim tulemus.

Alusta teekonda