Üldised küsimused

Juba vanuses 5 aastat on võimalik hinnata hambumuse kujunemist ning teha vajadusel korrektsioone, mis suunaksid loomulikku lõualuude ja hammaste kasvu.
Mida varem märkame kõrvalekallet, seda lihtsam ja kiirem on seda korda teha!

Sõltuvalt sellest, milline on probleem, võib ravi kesta kas väga lühikest aega või väga pikka aega. Näiteks võib ülalõualuu laiendamine ja seeläbi asümmeetria kõrvaldamine aega võtta kõigest mõned kuud, samas tõsised kõrvalekalded vajavad aastaid ravi ning jälgimist.
Tavapärane ravi breketite või kapedega kestab 1,5-2,5 aastat.

Sellelegi küsimusele on keeruline vastata, kuna iga patsiendi juhtum on individuaalne ning ka ravi maksumus sõltub sellest, milliseid ravimeetodeid kasutame.
Konsultatsiooni maksumus on 70 eurot.

Ortodontilisel ravil ei ole vanuselist piiri. Hambad saab sirgeks igas vanuses. Silmas tuleb pidada, et täiskasvanute ravi vajab sageli koostööd teiste spetsialistidega (implantoloog, igemeravi-arst, proteesiarst), kuna hambad võivad olla kulunud, lagunenud või hoopis puudu. Seetõttu on ka ravi üldjuhul pikem.
Iga etapp vajab aega, ettevalmistust ja läbi mõtlemist. Alati ei ole “kõik korraga” lahendus hea.

Me ei ravi “kõveraid hambaid”. Me ravime nende põhjust!
Korrektne ravi peab algama korralikust vundamendist, milleks meditsiiniteaduses on diagnostika ning diagnoosi püstitamine.
Suhu vaadates on võimalik hinnata põhilisi hambumuse näitajaid, kuid see on vaid diagnostika jäämäe tipp.
Kui tavaarsti juures on analüüside ning röntgenite tegemine tavapärane praktika, siis nii on see ka ortodontias.
Ajad, kus ravi käis silma järgi, on möödas!

Breketid

Enne breketite paigaldamist oleks hea ravida hambaaugud, eemaldada hambakivi. Nii hambaarst kui suuhügienist võivad hinnata, kas Sinu hambapesu on piisavalt hea või vajavad suuhoolduse võtted järele aitamist. Täpsemalt  raviks ettevalmistusest võid lugeda

Tänaseks päevaks on olemas hulganisti abivahendeid, mis lihtsustavad hambapesu neil inimestel, kellel on suus breketid – vaheharjad, irrigaator, spetsiaalne hambaniit, suuloputusvedelik hambakatu indikaatoriga jne.
Oluline on vaid järjepidevus ja hoolsus.
Jah, hambapesu võtab tvapärasest rohkeb aega.
Jah, hambaid tuleb pesta ning suud loputada oluliselt tihedamalt, kui enne.

Jah!
Hambaharja valik on individuaalne. Üldjuhul on elektriline hambahari tõepoolest efektiivsem, eemaldades rohkem hambakattu. Samas soovitame alati kasutada lisaks ka vaheharjakesi, et lihtsustada raskesti ligipääsetavate kohtade puhastamist.

Ei! Breketite kinnitamine hammastele ei ole üldse valus. Hambad puhastatakse harja ja pastaga, seejärel töödeldakse ettevalmistava ainega ning kinnitatakse hambale spetsiaalse materjali abil.
Seejärel seotakse breketid omavahel traadi ehk kaare abil. Kaare järgi hakkavad hambad reastuma.

Peale breketite fikseerimist tekib hammsatele “pingetunne”, mis võib olla üsna ebamugav või isegi valus. Peale paigaldamist võib valulikkus kesta kuni 10 päeva. Iga järgneva pingutamise järgselt on hambad samuti hellad ja valusad, kuid see tunne kaob oluliselt kiiremini.
Inimeste valutundlikkus on väga erinev. Kui Sa tunned, et breketite “pingutusvalu” segab Sinu igapäevaelu, võid võtta valuvaigistit. Samuti aitab vähendada tundlikkust pehme ja jahe toit/söök.

Kuna breket on siiski hamba külge liimitud, on tõepoolest võimalik, et mõni neist aeg-ajalt lahti tuleb. Seda juhtub aga võrdlemisi harva.
Selleks, et vähedada breketi lahti tulemise ohtu, tuleb järgida mõningaid nõuandeid. Vältida tuleks kõvade toitude närimist ja hammustamist (näiteks porgand, pähklid, klaaskommid jne).
Täpsemad juhised ja info saad oma raviarstilt.

Kaped ehk alainerid

Ravi kapedega on võimalik läbi viia igas vanuses. Hambad ei pea olema vahetunud, kuid patsient peab olema piisavalt vana, et aru saada, kuidas kapede eest peab hoolitsema ning mõistma nende vajalikkust. Meeles peab pidama, et kaped toimivad siis, kui nad on suus. Vaid sellisel juhul võime oodata planeeritud tulemust.

Suur osa hambumuse probleeme on võimalik lahendada kapedega ehk alaineritega. On olukordi, kus on tehniliselt raske hambaid liigutada või lõualuude asendit muuta ainult kapedega. Siis planeeritakse kapedele lisaks muid ortodontilisi vahendeid. Jah, kaped võivad hambad küll sirgeks seada, kuid oluline on ka see, kuidas sirged hambakaared omavahel kokku käivad ning sellest tulenevalt ka lõpptulemuse stabiilsus.

Oleneb probleemist.
Kuna kaperavi kasutatakse siiski pigem kergemate iluvigade lahendamiseks, jääb mulje, et kapedega saab ravitulemuse kiiremini. Samuti jääb tihtipeale lahendamata hulk teisi tegureid, mis hambumust mõjutavad ning seeläbi saab hambad sirgeks võrdlemisi kiiresti.
Veidi keerukamate kaperavi juhtumite kestvus ei erine ravist breketitega.

Kapedega ehk alaineritega ravi maksumus sarnaneb breketravi maksumusega. Erinevus seisneb esimese sisemakse summas.

Enamasti kontrollvisiidid toimuvad kord poleteist, kahe kuu jooksul. Kui uuendatakse kapede komplekti, siis ooteaeg on umbes 2-4 nädalat.